YÖNETİM

Tayfun Bayazıt / Kurucu Ortak

Makine Mühendisliği lisans (1980) eğitimi sonrası Columbia Üniversitesi Finans ve Uluslararası İlişkiler alanlarında Yüksek Lisans (MBA-1983) derecesi alan Bayazıt, bankacılık kariyerine Citibank’ta başladı. Daha sonra 13 yıl Çukurova Grubu bünyesinde Yapı Kredi (Genel Müdür Başyardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi), İnterbank (Genel Müdür) ve Banque de Commerce et de Placement S.A. İsviçre’de (President & CEO) üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundu.

2005’te Fortis’in Dışbank’ın çoğunluk hisselerini satın alması sonrası Fortis Türkiye CEO’luğu ve Fortis Küresel Yönetim Komitesi Üyeliği’ne getirildi. 2006’da yapılan Genel Kurul’dan sonra Fortis Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üslendi. 1999 yılında Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Dışbank Murahhas Azalığına getirildikten sonra aynı grupta 2001 yılında Dışbank İcra Başkanlığı’nı 2007 yılında Yapı Kredi’ye (UniCredit ve Koç Grupları ortaklığı) Murahhas Üye ve Genel Müdür olarak geri döndü ve 2009 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üslendi.

Bayazıt Yapı Kredi’deki görevinden Ağustos 2011’de halihazırda Başkanlığını yürüttüğü “Bayazıt Danışmanlık Hizmetleri” şirketini kurmak için ayrıldı. Migros, TAV ve Doğan Holding yönetim kurullarında bağımsız üye olan Bayazıt aynı zamanda Marsh McLennan Grubu (Marsh, Mercer ve Oliver Wyman) Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığını da yürütmektedir. TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Bayazıt, TEGV (T. Eğitim Gönüllüleri Vakfı), Embarq, TKYD (T. Kurumsal Yönetim Derneği) gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da aktif görevler üstlenmektedir.


 

Ferhat Keten / Kurucu Ortak

1974 yılında Aşkale’de doğan Ferhat Keten, İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Üniversite eğitimini İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden tamamlayan Ferhat Keten, yüksek lisansını İngiltere Nottingham Trent Üniversitesi, İrlanda Waterford Teknoloji Enstitüsü ve Almanya Karlsruhe FHTH’da; “Yapım yönetim alanında uluslararası projelerde Ekonomik ve Politik Risklerin Yönetimi, Çin Yapı Sektörü’nün Analizi” konulu tez çalışmasıyla tamamladı. Tarihi Yerleşmelerde Değişen Kentsel Yaşam konulu çalışmasıyla Körber Foundation bursunu kazanan Ferhat Keten, Almanya’nın ikinci büyük inşaat firması Walter Group-Dywidag’da şantiye ve proje yönetiminde bulundu. Ferhat Keten, 1999 yılından itibaren ikinci nesil olarak Keten İnşaat A.Ş’nin yönetiminde “Yönetim Kurulu Başkanı” olarak görev yapıyor.

Ferhat Keten, Galata Grubu, Mimarlar Odası, Mimarlar Odası Afet Komitesi, Mimarlar Odası Uluslararası İlişkiler Komiteleri’nde görev aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir Bölge Planlama Bölümü’nde doktora çalışmalarını sürdüren Ferhat Keten İTÜ ve Kültür Üniversiteleri’nde ders verdi. Ferhat Keten, evli ve 3 çocuk babasıdır.


 

Mehmet Hakan Birced / Kurucu Ortak

Mehmet Hakan Birced 1955 yılında İstanbul’da doğdu. 1974 yılında İstanbul Alman Lisesi’ni bitirdi. 1978 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Fakültesinden mezun oldu. 1978-1985 yıllarında Borusan Holding A.Ş.’nin çeşitli fabrika ve şirketlerinde işletme müdürlüğü ve ihracat müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1985-2010 yıllarında Primary Industries Corporation’ın Türkiye direktörlüğünü üstlendi. Bu dönemde yurt içi görevine ek olarak, merkezi İngiltere’de bulunan Primary Industries Holding’in icra komitesi üyeliğini yürüttü. Aynı zamanda bu kuruluşun yönetici ortağı oldu. 1996 yılında Arcelor grubu ile Primary Industries Corp’ın Türkiye’de ortaklaşa yatırımı olan çelik servis merkezinin kuruluşunu yönetti. 1996-2010 yıllarında Primary Industries Corp’taki görevlerine ek olarak çelik merkezinin murahhas üyeliğini üstlendi. 2010 yılından bu yana Ferco Dış Tic. A.Ş.’de danışmanlık ve icra kurulu üyeliği yapmaktadır. M. H. Birced Tüsiad, Yased, Rotary ve benzeri birçok sivil toplum kuruluşunda üyelik ve aktif görevler üstlenmiştir. Evli ve iki çocuk babasıdır. Almanca ve İngilizce bilmektedir.


 

M. Alev Göçmez / Kurucu Ortak

Türkiye’de ticari ve yatırım bankacılığı sahalarında 25 yılı aşkın yönetim tecrübesine sahiptir. 1980-1994 döneminde Citibank’te çeşitli yönetim görevlerinde bulunmuş, Genel Müdür Başyardımcısı olarak Citibank Türkiye’nin Kurumsal Bankacılık ve Yatırım Bankacılığı faaliyetlerini yönetmiştir. Bu görevinde Türkiye’de bir ilk uygulama olan Kurumsal Finansman Grubu’nu oluşturarak şirket evlilikleri/birleşmeleri, proje finansmanı ve yapısal finans gibi konulardaki çalışmaları yönetmiştir.

1994-2003 yıllarında Alternatifbank’ın Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak yeni kurulmuş bir bankayı geliştirerek kurumsal, ticari ve özel bankacılık yapan bir banka ile sermaye piyasaları aracılık kurumu, leasing ve yatırım yönetimi faaliyetlerinde bulunan iştiraklerden oluşan bir finans gurubunu kurarak yönetmiş ve bankanın ana ortağı Anadolu Grubu’nun İcra Kurulu’nda Finans Grubu’nu temsilen yer almıştır. Bankanın ilk ortağı olan Doğan Grubu tarafından Dışbank’ın satın alınmasını yönetmiş ve bu bankanın satın alınmasından sonra yeniden yapılanmasını yürüten yönetim kurulu üyesi olarak görev almıştır.

2003 yılını takiben kurmuş olduğu Petek Yatırım ve Yönetim Hizmetleri Şirketi ile çeşitli uluslararası bankalara stratejik danışman/yönetim kurulu üyesi olarak hizmet sunmakta, yatırım ortaklıkları kurarak enerji üretimi, tarım ve ticari / konut bazlı gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi ve yatırımlarının yönetilmesi konularında çalışmalarını sürdürmektedir. Halen Kuveyt ortaklı Burgan Bank’ın bağımsız yönetim kurulu üyesidir. Talas – Tarsus Amerikan Kolejleri’ndeki orta öğrenimini takiben Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletmecilik BS. ve Union College New York – ABD’den Endüstri Yönetimi MS derecelerine sahip olmuştur.


 

Funda Özbaldan / İş Geliştirme Müdürü

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümünden 2006 yılında mezun olan Funda Özbaldan, Yüksek lisansını İstanbul Teknik Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme bölümünde “Gayrimenkul değerleme sürecinde `en etkin ve verimli kullanım’ amaçlı pazar analizinin Ispartakule örneğinde incelenmesi” konulu tez çalışması ile tamamlamıştır. Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (SPK) Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanıdır.

Çalışma hayatına 2006 yılında ‘Değerleme Uzman Yardımcısı” olarak Çelen Kurumsal Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.’de başlayan Özbaldan, yine aynı şirkette ‘Değerleme Uzmanı’ ve ‘Kıdemli Uzman’ pozisyonlarında görev almıştır. Danışmanlık ve değerleme alanlarında yaklaşık 7 yıllık tecrübesi bulunan Özbaldan, çalışma hayatı boyunca; arsa-arazi, konut, iş merkezi, turistik tesisler, fabrika ve diğer üretim tesisleri, alışveriş merkezleri, depolama alanları, limanlar vb. gibi çeşitli gayrimenkul türlerinin analizi ve değerleme raporlarını hazırlanması, konut, AVM, otel, ofis, hastane ve karma kullanım projeleri gibi gayrimenkul yatırım projelerinin fizibilite çalışmaları ile en etkin ve verimli kullanım analizleri; due diligence, pazar analizi, pazar araştırması, yatırım stratejisi, yer seçimi ve lokasyon analizi gibi gayrimenkule ve gayrimenkul geliştirmeye yönelik çok çeşitli konularda çalışmalar yürütmüştür.

Funda Özbaldan, 2013 yılı Temmuz ayı itibari ile Primist Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş.’ bünyesine katılarak ‘İş Geliştirme Müdürü” olarak çalışmaya başlamıştır.

 

Basından